Książki na długie wieczory
Jesień w pełnej krasie, za chwilę zima. Co robić wieczorami? Można oglądać długie seriale, można też sięgnąć po książkę – czy to w formie papierowej czy w postaci audiobooka. Ciepły koc, kubek gorącej czekolady i ciasteczko korzenne to idealni towarzysze do powieści w drukowanej postaci. Te w wersji z lektorem czy słuchowisk doskonale sprawdzą się podczas dziergania na drutach, szydełku czy układania puzzli. Po co zatem sięgnąć?
Dla miłośników literatury pięknej, obyczajowej czy też takiej z wątkiem romantycznym polecam cykl o niezwykłych siostrach. Łączą je imiona nadane na cześć gwiazd oraz postać Ojca, który adoptował je podczas swoich licznych podróżny. Każda z tych kobiet po jego śmierci wyruszy by odkryć swoje korzenie.
Cykl „Christian Abell” – Krzysztof Bochus
Fanom kryminałów polecam cykl książek o Christiane Abellu i Wchrmistrzu Kukulce. Rozgrywające się głownie w okresie międzywojennym mają swój mroczny klimat. Inne czasy, niejednoznaczne postacie i dość brutalne zbrodnie.
Cykl „Koło czasu” – Robert Jordan
I pozycja ta znajduje się tu nie bez powodu. Amazon wypuszcza właśnie serial na ich podstawie, a Rebis wydaje je w pięknych, grubych oprawach z obwolutą. Epicka historia licząca sobie w sumie piętnaście tomów o magicznym świecie, którą po śmierci pisarza dokończył Brandon Sanderson (tak, ten od „Drogi Królów”).
Dora, Witkacy i Nikita - Aneta Jadowska
Jak już jesteśmy przy fantastyce, wróćmy na rodzime podwórko. Aneta Jadowska napisała książki klasyfikowane jako urban fantasy i osadziła je w jednym świecie. Trylogia o Witkacym, cykl z Dorą Wilk czy Nikitą to lekkie i w swej brutalności pozytywne książki, które trochę ogrzeją w zimny, mokry wieczór.
Dracula - Bram Stoker
Wampir Drakula to już ikoniczna postać w podkulturze dlatego też warto sięgnąć do korzeni, czyli horroru spod pióra Stokera. Interpretacje, reinterpretacje i adaptacje, takie czy inne, znamy wszyscy, ale ilu z nas sięgnęło do źródeł?
Powieści Joanna Jax
„Zemsta i przebaczenie” czy „Zanim nadejdzie jutro” to dwa spośród kilku cykli historycznych tej autorki. Oprócz nich znajdziemy także pojedyncze powieści, w sumie kilkadziesiąt książek ukazujących życie, codzienności i rozterki ludzi z minionych lat. Idealna pozycja dla fanów książek obyczajowych umieszczonych w konkretnych realiach historycznych.
Klasyki literaty
Jeżeli ktoś jeszcze nie czytał klasyków literatury, to jesienne wieczory są na to idealną porą. Powieści sióstr Bronte, ale również „Anna Karenina”, „Przeminęło z wiatrem” czy „Hrabia Monte Christo” to długie, wielowątkowe i mocno zakorzenione już w kulturze dzieła.
I tu jeszcze wspomnę o klasykach, jednak w trochę innym ujęciu. Bo, jakby na to nie spojrzeć, są takie książki które są powszechnie uznawane za klasyki ze względu na uznanie, jakie zdobyły. Z rodzimego podwórka wspomnę „Noce i dnie” Dąbrowskiej oraz Trylogię Sienkiewicza, zagraniczne to „Rok 1984”, „Bastion” Kinga czy „Droga” McCarthy’ego. Z fantastyki wypada tu wymienić Ursulę Le Guin, J. R. R. Tolkiena czy Franka Herberta.
I mogłabym tak wymieniać jeszcze długo, długo… W każdym gatunku jest bardzo dużo powieści, które zyskały uznanie czytelników. A rynek wydawniczy nie śpi, bo każdego miesiąca pojawiają się kolejne niezwykłe powieści. Jeżeli te propozycje nie przypadły wam do gustu, podpytajcie znajomych lub panią w księgarni. Możecie też wybrać się do wielkiego świata booktuberów i bookinstagramerów prowadzonych przez książkowych zapaleńców.
Skąd jednak brać te książki? Można kupić, pójść do biblioteki lub skorzystać z dobrodziejstw technologii i „zaprzyjaźnić” się z Legimi, Empik Go czy BookBeat. Na uwagę zasługuje także Akcja Czytaj PL, która obecnie za darmo udostępnia 12 książek.
Miłego czytania!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz